Zorginstituut Nederland beoordeelt of oleogel-S10 (Filsuvez®-gel) vergoed kan worden. Dit medicijn kan worden gebruikt voor bepaalde patiënten met epidermolysis bullosa (EB). Dit wordt ook wel vlinderziekte genoemd. EB is een ziekte waarbij de huidlagen loslaten, waardoor blaren en wonden op de huid ontstaan. Als het Zorginstituut positief adviseert en de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) het advies overneemt, komt oleogel-S10 in het Geneesmiddelenvergoedingssysteem (GVS). Alleen dan wordt dit medicijn vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering.
Oleogel-S10 is bedoeld voor bepaalde mensen met epidermolysis bullosa
Oleogel-S10 is een gel die op wonden wordt aangebracht om de huid sneller te laten herstellen. De gel bestaat uit een extract van berkenschors. De merknaam is Filsuvez®-gel.
Het medicijn kan worden gebruikt bij mensen met epidermolysis bullosa (EB). Dit is een zeldzame erfelijke huidaandoening waarbij de huid zeer kwetsbaar is en gemakkelijk blaren en wonden ontstaan. Dit komt doordat bepaalde eiwitten die zorgen voor de hechting tussen huidlagen ontbreken of niet goed functioneren. Hierdoor kunnen vanaf de geboorte blaren en wonden op de huid en slijmvliezen ontstaan. Er zijn verschillende vormen van EB. De fabrikant heeft vergoeding aangevraagd voor de behandeling van patiënten met dystrofische en junctionele EB. De precieze werking van oleogel-S10 bij wondgenezing is niet bekend.
Volledige indicatie voor oleogel-S10 (Filsuvez®-gel)
De fabrikant heeft de vergoeding aangevraagd voor de behandeling van wonden die qua diepte tot in de lederhuid reiken ten gevolge van dystrofische en junctionele epidermolysis bullosa bij patiënten van 6 maanden en ouder.
Uitleg over vergoeden van medicijnen
Oleogel-S10 is een extramuraal geneesmiddel. Extramuraal betekent: medicijnen voor thuisgebruik die u op recept van een arts bij de apotheek kunt halen. Ze worden alleen vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering als ze in het GVS staan. Het GVS heeft meerdere bijlagen. Kijk voor meer uitleg over het GVS en de bijlagen 1A, 1B en 2 op de pagina ‘Vergoeding van extramurale geneesmiddelen (GVS)’.
Hoe ontstaat het advies?
De minister van VWS vraagt het Zorginstituut een beoordeling te doen. De Wetenschappelijke Adviesraad (WAR) adviseert het Zorginstituut en de Adviescommissie Pakket (ACP) adviseren het Zorginstituut bij de beoordeling. De minister neemt de uiteindelijke beslissing om het medicijn wel of niet te vergoeden uit het basispakket van de zorgverzekering.
Bekijk het filmpje voor meer uitleg over hoe wij de beoordeling van geneesmiddelen aanpakken.

[Zorginstituut Nederland]
Iedereen in Nederland betaalt mee aan de gezondheidszorg. Zorginstituut Nederland waakt erover dat die zorg goed én betaalbaar blijft.
Komt er bijvoorbeeld een nieuw medicijn op de markt, dan beoordelen wij of het vergoed moet worden uit het basispakket. We geven daarover advies aan de minister voor Medische Zorg.
Die beoordeling gaat zo:
Als een medicijn is goedgekeurd kan de fabrikant een aanvraag bij ons doen voor toelating tot het basispakket. Zodra we alle informatie en wetenschappelijke onderzoeken hebben ontvangen, gaan we aan de slag.
We beantwoorden vragen als:
- Hoe ernstig is de ziekte?
- Hoe goed werkt het medicijn?
- Bij welke groep patiënten?
- En, wat kost het ten opzichte van wat het oplevert voor de patiënt?
Als er al een medicijn voor de ziekte is, dan vergelijken we ze met elkaar.
Soms blijkt tijdens de beoordeling dat er onzekerheid is over hoe lang de ziekte wegblijft. Of dat het niet bij alle patiënten lijkt te werken. We adviseren dan over wie het medicijn moet krijgen.
Soms is het medicijn heel duur. Vergoeding hiervan kan dan ten koste gaan van zorg voor andere patiënten. We adviseren dan om over de prijs te onderhandelen.
Bij de beoordeling betrekken we patiëntenorganisaties, dokters en zorgverzekeraars. En we krijgen advies van twee onafhankelijke commissies:
de Wetenschappelijke Adviesraad en de Adviescommissie Pakket.
We wegen alle feiten en onzekerheden tegen elkaar af in ons advies. De minister besluit uiteindelijk of het medicijn vergoed wordt uit het basispakket.
Zo besteden we het geld voor de zorg, waar iedereen aan meebetaalt, aan goede medicijnen die het geld waard zijn.
[Van goede zorg verzekerd]
[Niet meer dan nodig, niet minder dan noodzakelijk]
[www.zorginstituutnederland.nl]
Meer informatie of vragen?
Hebt u vragen over dit advies? Mail uw vraag dan naar het Zorginstituut via warcg@zinl.nl
Planning
| Stap in het proces | Datum |
|---|---|
| Aanlevering dossier compleet | oktober 2026 |
| Eerste bespreking in de Wetenschappelijke Adviesraad (WAR) | 16 november 2026 |
| Start technische consultatie | 17 - 20 november 2026 |
| Tweede bespreking in de WAR | nog niet bekend |
| Bespreking in de Adviescommissie Pakket (ACP) | nog niet bekend |
| Publicatie advies | nog niet bekend |
Betrokken partijen
Registratiehouder:
- Chiesi Farmaceutici S.p.A.
Beroepsgroepen:
- Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Veneoreologie (NDVD)
- Expertisecentrum UMCG Blaarziekten
Patiëntenvereniging:
- DEBRA Nederland
Zorgverzekeraars Nederland (ZN)